3 اشتباه اساسی در برنامه ریزی مالی که باید از آنها دوری کنید!

برنامه ریزی های مالی معمولا زمانی محقق می شوند که ما درگیر دستیابی به سایر اهداف پولی و مالی هستیم. آنچه در برنامه ریزی مالی اهمیت دارد، ارزیابی دقیق درآمد، هزینه ها و نحوه ی رسیدگی به آنها است اما در این مسیر باید توجه داشته باشیم که گرفتار برخی از تله های رایج نشویم. در ادامه به شرح 3 اشتباه اساسی در برنامه ریزی مالی خواهیم پرداخت:

تصور نکنید که همه ی برنامه ریزی ها دست یافتنی هستند!

اولین قدم ساده و مهم برنامه ریزی مالی،  مشخص کردن خواسته ها و اهداف مالی مثل خرید مسکن، ماشین، توسعه شغل و .. می باشد و همچنین مشخص کردن انواع دارایی ها برای دست یابی به آنها است و دقیقا همین جاست که می توان مشکل را پیدا کرد. در بعضی از موارد دارایی ها یا توانمندی ما برای دستیابی به اهداف و خواسته های مالی در نظر گرفته شده، کافی نیست. در این شرایط باید اهداف مالی خود را بر اساس توانمندی های خود مجددا بازنویسی کنید همچنین میتوانید در این شرایط به برنامه ریزی بودجه، روی آوریم. بودجه ریزی به معنای برنامه ریزی هزینه های خود به گونه ای است که شما نه تنها می توانید از این طریق درآمدهای خود را تأمین کنید ، بلکه می توانید برای سرمایه گذاری های مورد نیاز برای اهداف مالی آینده خود اقدام مناسبی انجام دهید و برای رسیدن به اهداف مالی گام بردارید.

بدون برنامه ی بودجه، اهداف مالی مشخص نکنید!

نبود برنامه بودجه قطعا ما را به سمت نابودی می کشاند. شما تصور کنید که اهداف مالی خود را نوشته اید و منابع و دارایی های خود را برای رسیدن به آنها بکارگرفته باشید؛ اگر برنامه ریزی و بودجه بندی صحیحی برای هزینه ها در نظر نگرفته باشید نه تنها به اهداف خود نمی رسید بلکه پرداخت هزینه های عقب افتاده ممکن است شما را از جایگاه فعلی نیز عقب تر ببرد. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، برنامه ریزی بودجه یعنی برنامه ی هزینه و درآمد خورد را به گونه ای تنظیم کنید که علاوه بر پرداخت هزینه ها، بتوانید در جهت رسیدن به اهداف مالی نیز پس انداز و سرمایه داشته باشید و شاید حتی برای این کار مجبور شوید برخی از هزینه های غیر اساسی خود را کاهش دهید.

 برنامه ریزی مالی را بدون ارزیابی رها نکنید!

برنامه ریزی ها احتیاج دارند که در بازه ی زمانی مشخص مورد ارزیابی قرار گیرند، اما این به این معنا نخواهد بود که در بررسی آنقدر وسواس و افراط به خرج دهید که از مسیر اصلی خود جا بمانید؛ اما برنامه ریزی های مالی باید حداقل سالی 1 بار مورد سنجش قرار گیرند. هزینه ها، درآمد ها، دارایی ها و توانمندی های ما برای دست یابی به اهداف مشخص شده به مرور زمان دچار تغییر می شوند به همین دلیل است که ارزیابی اهمیت پیدا میکند. بدون بررسی دوره ای، ممکن است در معرض خطر عدم دستیابی به اهداف مالی و یا حتی متحمل شدن ضرر قرار بگیرید.

به یاد داشته باشید که برنامه ریزی مالی برای موفقیت یک ضرورت است، اما مطمئن شوید که این کار را به درستی انجام داده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی محصولات

0 WooCommerce Floating Cart

No products in the cart.

X