چرا باید سبد سرمایه گذاری داشته باشیم؟

درواقع ما زمانی تصمیم به سرمایه گذاری می گیریم که تمایل داریم از منابع مادی و پول خود، سود کسب کنیم. قطعا همه ما تصمیماتی در خصوص شیوه ی سرمایه گذاری می گیریم که نتیجه ی آن کسب بازده زیاد (بازده معقول و واقعی) با قبول ریسک متناسب باشد. اما این سوال پیش می آید که چگونه می توان ریسک حاصل از سرمایه گذاری را تا حد امکان کاهش داد؟

قطعا ضرب المثل ” همه ی تخم مرغ ها را در یک سبد نچینید” را شنیده اید؛ شاید برای شما باورپذیر نباشد اما جواب پرسش مهمی که در بالا مطرح کردیم، همین ضرب المثل است.

این واقعیت که پیش بینی دقیق سود یا زیان در بازار سرمایه گذاری ممکن نیست، باعث می شود که عاقلانه ترین تصمیم در خصوص سرمایه گذاری ایجاد یک سبد سرمایه گذاری با دارایی های متنوع باشد.

درواقع هر سرمایه گذار باید یک پورتفو (Portfolio) سرمایه گذاری داشته باشد که شاخص و معیار اصلی برای انتخاب آن، میزان ریسک پذیری سرمایه گذار است. انتخاب صحیح نوع و تعداد سهام در سبد سرمایه گذاری، باعث کاهش ریسک حاصل از سرمایه گذاری می شود که باید با مشورت یا توسط افراد مجرب و متخصص این حوزه صورت پذیرد.

مهمترین و اصولی ترین نکته در سرمایه گذاری این است که باید سبدی از دارایی ها تشکیل داد تا ریسک حاصل از سرمایه گذاری کاهش یابد و هرقدر تعدد و مخصوصا تنوع دارایی ها در سبد سرمایه گذاری بیشتر باشد، قطعا منجر به کسب سود با ریسک کمتر خواهد خواهد شد؛ البته نباید فراموش کنید که این امر نباید به نحوی انجام شود که کنترل خود را روی دارایی های مختلف از دست دهید (به زبان ساده برای افزایش تنوع سبد سرمایه گذاری نباید تعداد خیلی زیادی از انواع دارایی ها را وارد سبد کرد). یکی از مهمترین دلایل ضرورت تشکیل سبد سرمایه گذاری برای سرمایه گذار این است که اگر به هر دلیلی ارزش یکی از دارایی ها با افت قیمت مواجه شده باشد احتمال جبران آن در ارزش سایر دارایی های سبد سرمایه گذاری، بیشتر خواهد بود. درواقع تنوع در سبد سرمایه گذاری به نوعی مدیریت ریسک به حساب می آید.

شرکت تامین سرمایه نوین، بزرگترین شبکه بانکداری اختصاصی،سبدگردانی، صندوق های سرمایه گذاری و معامله گری اوراق بهادار با مدیریت بیش از 200 هزار میلیارد خواهد بود که توسط تیم تحلیل گر و متخصص اداره می شود.

یکی از راهکارهای تشکیل سبد مراجعه به متخصصان در شرکت های مشاور سرمایه گذاری است که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به تشکیل سبدهای سرمایه گذاری برای علاقه مندان می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی محصولات

0 WooCommerce Floating Cart

No products in the cart.

X